Kvalitní nátěry prodlouží životnost haly, protože konstrukce odolá korozi a dalším vnějším vlivům, taková je základní pointa podobných úprav. Je nutné, aby byl dodržen vhodný postup, díky němuž tato forma ochrany vydrží dlouhé roky. Rychlost aplikace, ale také jednoduchost další údržby, to jsou faktory, které hrají zásadní roli při výběru nejlepšího dostupného řešení. Aplikace nátěrů a nástřiků je vhodná nejen pro ocelovou konstrukci, ale také pro beton, dřevo nebo další materiály.
Odborná firma postupuje velmi důkladně
Pokud oslovíte pro nátěry ocelových konstrukcí specializovanou firmu s dlouholetou reputací, uděláte správné rozhodnutí. Před tím, než bude proveden nátěr, je třeba konstrukci pečlivě očistit. Podobnou přípravu je nutné udělat důkladně, musí být odstraněny staré nátěry, nečistoty a případná rez, to vše proto, aby nátěr k oceli co nejlépe přilnul. Běžně používanou metodou je tryskání pískem či ocelovými granulemi. Při výběru nátěru se nabízí několik různých typů, jako jsou alkydové, epoxidové nebo také polyuretanové nátěry. Která z nich bude použita? Záleží na mnoha proměnných, jde nejen o výsledný vzhled, ale také rozpočet a místo, kde bude ocelová hala stát. Jinými slovy, rozhodují zde například blízkost moře, oblast s těžkým průmyslem, průměrná vzdušná vlhkost a různé další faktory.
Ochrana proti korozi nebo vlivům počasí
Ocelová konstrukce haly vyžaduje speciální nátěrový systém, aby odolala působení celé řady vnějších vlivů. Jde nejen o základní nátěry, tzv. primery, ale i mezivrstvy, díky nimž jsou vyplněné nerovnosti nebo vrchní nátěry, které poskytují kvalitní ochranu před UV zářením nebo chemikáliemi. Jak vlastně probíhají nástřiky barev?
- Práškové nebo vlhké lakování jsou v dnešní době nejčastější metody.
- Metalizace (zpravidla nástřik roztaveného zinku) jako ochrana proti korozi.
- Protipožární nátěry jsou obvykle na bázi vody nebo různých rozpouštědel.
Jak zajistit dlouholetou trvanlivost nátěru?
Pokud cílíte na optimální ochranu před korozí a zajištění dlouhodobé účinnosti, je nutná příprava povrchu, ze kterého musí pryč rez i jakákoliv nečistota, nežádoucí je také mastnota. Je nezbytné, aby byla barva nanášená jen na dokonale ošetřený povrch. Nezapomeňte ani na to, že je třeba nátěry ocelových konstrukcí pravidelně obnovovat, právě kvůli nikdy nekončícímu boji s možnou korozí materiálu. Návštěva kvalifikovaného technika je důležitou položkou, která by neměla být opomenuta. Získáte tak mnohem lepší představu o ceně, jíž byste za podobnou úpravu zaplatili. Pokud jde například o barvu, ve hře bude také o korozní agresivitu prostředí, která určí vhodný odstín. Výběr tedy není jednoduchým úkolem. Proč jej nenechat na profesionálech?
Protipožární nátěrové barvy a jejich specifikace
Jak zajistit co nejlepší protipožární odolnost? Rozhoduje nejen kvalita konstrukce, ale i její nátěr. Jistě si na prvním místě povšimnete označení těchto protipožárních nátěrových barev. Poukazují na požární odolnost, například R15 vydrží patnáct minut, jiný typ nátěru ale dokáže vydržet ještě déle než jednu hodinu požáru. Nejobvyklejší jsou ale nátěry R15 nebo R30. V neposlední řadě pak jde i o různé požadavky, které kladou nejnovější vyhlášky a zákony, stejně jako důraz na minimální zátěž pro životní prostředí. Nátěry ocelových konstrukcí hal mohou mít různou podobu, jde také o údržbu a cenovou hladinu, další dva faktory, které mohou být pro různé zadavatelské firmy zásadním tématem.